Jak otrzymać certyfikat LEED?

Rynek nieruchomości rozwija się niezwykle dynamicznie, a wartości poszczególnych domów i mieszkań, zmieniają się w zastraszającym tempie. Wobec tego wielu właścicieli nieruchomości, a także deweloperów zastanawia się, jak w obecnych realiach, można skutecznie podnieść wartość lokalu, a także sprawić, by stał się on o wiele bardziej atrakcyjny w oczach potencjalnych kupców. Obecnie istnieje wiele systemów certyfikacji nieruchomości, a jednym z nich jest certyfikat LEED. Jak można go otrzymać?

Co trzeba zrobić, by nieruchomość otrzymała certyfikat LEED?

Okazuje się, że ekologiczne budownictwo w Polsce rozwija się w zastraszającym tempie. Co więcej, to właśnie ekologiczne budynki cieszą się obecnie największą popularnością na rynku i przyciągają rzesze klientów.

Tak więc co musisz zrobić, by i Twoja nieruchomość mogła poszczycić się certyfikatem LEED? Otóż po pierwsze, dom musi zostać wybudowany zgodnie z zasadami ekologii.

Co więcej, projekt trzeba zarejestrować, a także uiścić odpowiednie opłaty. Po dokonaniu opłat otrzymasz listę z 18 kryteriami, które Twój budynek musi spełnić, a które są później rzetelnie sprawdzane przez certyfikatorów.

Co więcej, sam inwestor może nawet wybrać kilka dodatkowych podpunktów, które również mogą mieć niebagatelny wpływ na to, czy dana nieruchomość zostanie takim certyfikatem uhonorowana.

Jakie są rodzaje certyfikatu LEED?

W każdej z 18, wspomnianych już kategorii, budynek otrzymuje określoną liczbę punktów. To właśnie ich końcowa suma determinuje to, jaki certyfikat LEED https://jw-a.pl/certyfikat-leed/ otrzyma dany budynek. Obecnie wyróżnia się aż 4 rodzaje tego typu certyfikatów. Jest to:

  • certyfikat podstawowy
  • certyfikat srebrny
  • certyfikat złoty
  • certyfikat platynowy

Oczywiście im wyższy certyfikat LEED zostanie przyznany, tym bardziej budynek jest przyjazny zarówno dla środowiska jak i dla jego mieszkańców. Analogicznie, zwiększa się również jego wartość na rynku nieruchomości.